Görme Engellilerin Web Sitelerinde Yaşadıkları Sorunlar

0
54
Kişi Okudu

Günümüzde birçok alanda yapılan yenilikler her alanda kendini belli etmektedir. İnsanların bilgiye erişiminden, günlük yaşamlarına kadar her alanda kolaylık sağlamak ilk seçenek olmuştur.

Örnek verecek olursam. Herkes artık cep telefonlarından internete girmektedir. Herhangi bir web sitesi eskiden neredeyse sadece bilgisayarlardan kullanılıyorken şu anda cep telefonlarından da azımsanmayacak derecede kullanıcı sayısı artışı olmuş ve web sitesi sahipleri de mobil uyumluluğu ön plana çıkarmışlardır.

Görme engelli bireyler ise hayatın birçok alanında olduğu gibi bu alanda da sıkıntılar çekmektedir. Bir web sitesi ekran okuyuculara uyumlu şekilde çalışmıyorsa kullanılamaz hale gelir. Azımsanmayacak bir kullanıcı kitlesi bu alanda hala kullanım sorunları yaşamaktadırlar.

Görme engelli kullanıcılar bilgisayarlarda Window Eyes, Nvda ve Jaws öncelikli olmak üzere çeşitli ekran okuyucu programlar sayesinde, cep telefonlarında ise eski symbian telefonlarda talks, android işletim sisteminde TalkBack ve iOs işletim sisteminde ise VoiceOver kullanılarak ekrandaki yazı tabanlı tüm içerikleri sesli hale dönüştürüp dinleyerek ve çeşitli kısayol tuşları veya dokunuşları ile web sitelerini kullanabilmektedirler.

Peki web sitelerimizi ne yaparak görme engelli kullanıcıların kullanımı için kolaylaştırırız?

1. Öncelikle site üzerinde flash vb. ekran okuyucuların okuyamayacağı grafik tabanlı ve görsel içerikleri azaltmalı veya yok etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki bu tür grafik tabanlı tüm içerikler ekran okuyucular tarafından okunamaz.

2. Resim içeriklerine resmi açıklayan alt etiketleri eklemeliyiz. Ekran okuyucular resimlerdeki alt etiketlerini sesli olarak geribildirim yaparlar. Bu sebeple alt etiketlerini boş bırakmak kullanıcıya anlamsız bir geribildirim yapılmasını sağlar, aynı zamanda seo açısında web sitemiz için olumsuz bir durum ortaya çıkarır.

3. Sitemap oluşturup sayfa üzerinde kullanıcıların erişebileceği bir yere eklemek. Hem kullanım kolaylığı, hem reklamların ve diğer gereksiz bilgilerin ekran okuyucular tarafından okunabiliyor olmasından dolayı bir sitede gezinmek için en kolay yöntem sitemap üzerinden gezinme yöntemi olacaktır. Bu hem arama motorlarının sitemizi daha rahat gezmesini hem de görme engelli bireylerin gereksiz bilgileri dinlemelerini önleyerek sitede aradıklarını kolayca bulabilmelerini sağlamaktadır.

4. RSS Feed oluşturup sayfa üzerinde erişilebilecek bir yere eklemek. RSS’ler direk içeriğe odaklı erişim imkanı sağladığı için hem yeni bir içerik eklendiğinde takibi kolay olacaktır. Hem de bir önceki şıkta belirttiğim gibi gereksiz bilgileri ayırıp, asıl içeriğe odaklı bir kullanım imkanı verecektir.

5. Arama bölümünü sayfanın üst bölgelerinde kullanın. Bu da görme engelli bir bireyin sayfadaki anlamsız içeriklerle boğuşmasını önleyip direk arama yaparak ihtiyacı olan içeriğe daha hızlı ulaşabilmesini sağlayacaktır.

6. Formlarda anlaşılabilir içerik bulundurun. En çok yaşanılan sorunlardan biri de formlarda botları engellemek için kullanıldığı grafikli onay kodu olmuştur. Bunlara sesli içerik eklenmesi veya text tabanlı bir onay sistemi kullanılması üyelik kaydında veya yorum bölümlerinde bulunan bölümlerde doldurulabilir bir alan olabilmesini sağlar. Yoksa ekran okuyucularının grafiklerin üzerindeki yazıları okuyamamasından dolayı sadece bir grafik olarak kalacaktır ve üye kaydı veya yorum yapılamayacaktır.

Basit olarak size görme engellilerin web sitelerini kullanırken yaşadıkları sorunları aktarmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yapın
Buraya isminizi yazın