Mavi Balina (Blue Whale) Oyunu Ölüm Saçıyor!

0
60
Kişi Okudu

İnternet ucu bucağı olmayan bir dünya. Bu dünyada da gerçek yaşamda olduğu gibi tehlikeler her zaman karşımıza çıkabilir. Son örneği de çocukları hedef alan Mavi Balina (Blue Whale) oyunu.

Rusya’nın sosya medya platformu olan Vkontakte (VK) sitesinde bir kişinin çocuklara yaptığı şantajlarla ucu ölüme kadar giden görevlerden oluşan ve tamamen çocuğun kendine zarar vermesi üzerine odaklanmış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Biz takip etmediğimiz, internet ortamında ne yaptığını bilmediğimiz çocuğumuzun bu tuzaklara düşmesini onun genel davranışlarına bakarak malesef anlamamız çok zor. Bu sebeple üstüne basa basa diyebilirim ki çocuklarımızın internette girdiği sitelerden tutun, konuştuğu arkadaşlarına kadar yaptığı herşeyi takip etmek zorundayız.

Çünkü şu anda mavi balina gibi bir oyunun herhangi bir yer üzerinden erişilme imkanı yok. Tamamen oyunun sahibi sizi buluyor. Size gönderdiği linke tıkladığınızda bilgisayarınıza bir virüs bulaşıyor ve bilgisayar üzerinde bulunan tüm kişisel verilerinize, kameranıza ve konuşmalarınız dahil o bilgisayar üzerinde ne yapılmışsa onların eline geçiyor. Tabi ki bu durumdan haberiniz bile olmuyor.

İlk görevlerde size basit ve çok zararlı görünmeyen görevler veriliyor. Bunları yapıp oyun yöneticisine fotoğrafını göndermeniz isteniyor. İlerleyen görevlerde jiletle kendini kesmeye kadar ileri giden görevler çıkıyor karşınıza. Bunları yapmak istemediğinizde ise ellerine geçen tüm bilgilerinizi kullanarak size şantaj yapıyorlar. Henüz net düşünce yapısına ve gerekli bilgiye sahip olmayan çocuklar ise korkudan oyun yöneticilerinin istediklerini yapıyorlar.

İlk görevlerde “yüksek sesle müzik dinle, bir gün boyunca kimseyle konuşma, sana gönderilen videoları izle, gece 04:00’da uyan ve korku filmi izle” şeklinde basit görevler verilirken ilerleyen görevlerde “kolunu çok derin olmayacak şekilde kes, koluna jiletle balina resmi yap, bacağını kes” şeklinde kendine zarar vermeni sağlayacak görevler geliyor.

Bu görevler 50 gün boyunca sürüyor. 49 gün boyunca psikolojik ve fiziksel bir çok zarar gören çocuğa 50. günde ise yüksek bir yere çıkıp atlayarak kendini öldürmesi söyleniyor.

ve bu oyun sayesinde ölen çocukların sayısı 140. Tabi ki bu sadece bilinen sayı. Çünkü bu oyunu oynayan çocuklar yakalanma korkusu ile büyük bir gizlilik içerisinde görevleri yapıyorlar.

Bu oyunun kurucusu olan 22 yaşında Philipp Budeikin Rus mahkemesinde yargılanmış ve sadece 3 yıl ceza almıştır. Rus kamuoyu tarafından cezanın az olduğundan dolayı büyük çalkantılar yaşanmış olması bir yana, mahkeme sırasında Philipp Budeikin’in ölen çocuklar için “Biyolojik Atık” tabiri onun pişmanlıktan ne kadar uzak olduğunu göstermiştir.  Açıkçası sadece bu söylemi bile onun için en ağır cezanın verilmesini sağlaması gerekiyor.

Çocuklarınıza sahip çıkın ve sağlıcakla kalın.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yapın
Buraya isminizi yazın