Taksiciler Hakkında Şikayetler ve Uber Araçlarına Yapılan Saldırılar

0
44
Kişi Okudu

Özellikle büyükşehirlerde taksi şoförleri hakkında şikayetler azımsanacak durumda değil. Hal böyleyken Türkiye’de farklı şekillerde yasal olarak işlerini yürüten çeşitli firmalar ortaya çıkmaya başladı. Tabiki bu firmalar aslında dünyanın bir çok ülkesinde hizmet verirken Türkiye’deki durumlardan haberdar olup yatırım yapmaması da düşünülemezdi.

Taksi şoförlerinden neden şikayetçiyiz?

Adeta bir çok yerde mafyavari hareketleri, trafik kurallarını hiçe sayan davranışları, müşterilerine saygısızlıkları, müşteri beğenmemeleri, yol bilmeyeni farklı yollardan götürerek fazla para istemeleri ve daha sayılabilecek bir çok sebep mevcut taksi şoförlerinden şikayetçi olabilmemiz için.

Türkiye’nin birçok şehrinde taksiye binmiş biri olarak öncelikle taksilerin km ücretleri şehirler arasında büyük farklılıklar gösterdiğini fark ettim.

Örnek verecek olursam Çankırı’da 4 km mesafe için 28 lira taksi ücreti verdim. Yolu da telefonumdan kontrol ettim. Hiçbir şekilde yan yollara girmedik, trafiğe yakalanmadık veya farklı yollardan giderek yolu uzatmadı şoför arkadaş.

Şanlıurfa’da ise sadece 1.5 km için 20 lira taksi parası ödedim. Aslında yolu biliyor olsaydım yürüme mesafesi ile yol 500 metre civarında olacaktı. Mecburi istikametten gidince 1.5 km mesafe gidildi.

Kayseri’de 7 km için 22 lira taksi ücreti, İstanbul’da 7 km için 18 lira taksi parası ödedim.

Genellikle büyükşehirler dışında taksicilik yapan kişilerden çok fazla şikayetim olmadı. Gayet güleryüzlü, sohbet etmeyi seven, yolu uzatmayan ve iyi niyetli insanlardı.

Özellikle İstanbul içerisinde sık sık taksiye binen birisi olarak en büyük sıkıntım güzergah beğenmeyen taksi şoförleri. Daha taksinin kapısını açmadan “Nereye gideceksin?” şeklinde bir soru geliyor ve söylediğiniz yer eğer ki uzun mesafe değilse imkanı yok insan yerine koyup cevap bile vermeyerek gaza basıp devam ediyorlar.

Yolu bilmiyorsanız o yol kesinlikle gidilmesi gereken yoldan gidilmez ve uzatılır da uzatılır. Daha birkaç gün önce haberlerde Kadıköy’den aldığı yolcuyu Sabiha Gökçen Havalimanı’na götürmek için önce Avrupa yakasına geçip ardından tekrar diğer köprüden geri gelerek yolu uzatan bir şoför için dava açıldığını okudum. İstanbul içinde bilmiyormuş gibi davranarak 4. Levent’ten Alibeyköy otogarına gitmek istediğimde Çağlayan tarafından götürmek isteyen bir şoförle kavga etmişliğim bile vardır aslında. Hatta birkaç yıl önce bir televizyon muhabirinin turist gibi bindiği taksinin Sultan Ahmet Cami yakınlarından alarak Beşiktaş’a tam 200 Lira üstünde bir fiyata götürdüğünü haberlerde gördüm.

Bunların dışında yolcularına karşı güler yüzü geçtim kaba tabirlerle ve davranışlarda bulunmaları, insan yerine koymamaları, tamamen daha hızlı götürerek yeni müşteri bulma çabasında olarak trafiği alt üst etmeleri ve bu davranışları ile hız kurallarına da hiç uymayışları…

Daha da çok şey sayılabilir aslında. Ben burada kesiyorum sadece.

Uber Araçlarına Yapılan Saldırılar

İBB yakın zamanda kullanıma sunduğu iTaksi uygulamasına katılımları hakkında fikirlerini sorduğum tüm taksiciler mecburiyetten şikayetçi. Bu uygulamanın taksilere mecbur kılınmasının dışında gidilen yolun görülebileceği, kazandıkları paranın belli olacağı vb. konulardan da şikayetçi olanlar çoğunlukta. Hatta eğer ki yolcu kredi kartı ile sistem üzerinden ödeme yaparsa o ödemedeki olan ufak bir kesintiden şikayetçi olanlar da mevcut.

Kısaca bizim taksicilerimiz olması gereken her şeyden şikayetçi. Müşterileri için iyisini değil, daha fazla kazanmayı ve kazanırken de başkalarının uzak durmasını istiyorlar. Buna iyi bir sistemde daha fazla kazanabilme imkanları olmasına bile.

Bu durumda Uber devreye giriyor. Müşterilerin kesinlikle daha iyi hizmet aldığı, yola çıkmadan önce cebinden ne kadar para çıkacağını bildiği, güler yüzlü şoförlerin bulunduğu bir hizmet aslında. Uber’i çok da övmek istemiyorum aslında 🙂

Gelelim asıl konumuza. Uber’in insanlara hak ettikleri değeri verdiğini gören ve müşterilerinin yavaş yavaş Uber araçlarına yöneldiğini gören taksiciler artık neredeyse her gün Uber araçlarına saldırılar düzenliyorlar.

İlk olarak taksicilerin Uber şoförünü müşteri olarak çağırıp dövdüklerini okuduk, gördük. Daha bu olayı unutmadan yine hastanelik edilen bir şoförü gördük. Aynı dönemlerde 12 kişinin elinden zor kurtulan Uber sürücüsünün haberini görmüştük ki son olay hepsinin önüne geçti.

Yine müşteri olarak çağırılan bir Uber aracı Küçükçekmece Kaynarca Mahallesi’nde kurşunlandı. Aracına 4 kurşun isabet eden Uber şoförü polis çağırıp tutanak tutturdu ve şikayetçi oldu.

Allah’a şükür şoföre isabet eden bir kurşun olmamış ve sadece araçta hasar meydana gelmiş.

Karşılarındakinin bir insan olduğunu unutan ve insanların canına kıymaya kadar gidebilecek davranışlarda bulunulması resmen canilikten başka bir şey değil. Umarım bu konularda gerekli tedbirler alınır ve herkes rahata erişir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yapın
Buraya isminizi yazın