Görme Engelliler için Beyaz Baston

0
161
Kişi Okudu

Baston, değnek, çubuk ve daha niceleri. İsmini tam olarak bilmeyenler akla ilk gelen şeyi söylüyorlar aslında. Görme engellilerin sokaktaki gözü sayılabilecek bu ürünler onlar için adeta vazgeçilmez bir araç olma niteliği taşıyor.

Onun gerçek adı BEYAZ BASTON…

Günlük yaşamlarında en çok kullandıkları araçlardan biri olan beyaz baston. Sokakta veya bilinmeyen bir mekanda görme engelli arkadaşlarımızın en büyük yardımcısı olmaktadır.

Bağımsız şekilde gezmek için sadece bir baston yeterli aslında ve malesef bu konuda halkımızın bilgisi eksik.

Beyaz olan her baston görme engelliler için yapılmamıştır. Bastonun tutulan kısmı, yere değen ucu, gövdesi ve tipi de kullanım açısından çok önemlidir ve ayırt edici özelliklerdir.

Her bastonda bulunması gereken karanlıkta fark edilmesini sağlayacak fosforlu bant ile kaplanmış olmasıdır. Bu şekilde karşıdan gelen kişi baston olduğunu anlayacak ve ona göre hareket edecektir. Özellikle trafikte bu hayat kurtarıcı bir özelliktir. Bunun sebebi görme engelliler yolun solundan yürümektedirler. Karşıdan gelen araç sürücüsü bastonun parlamasından orada bir görme engellinin yürüdüğünü anlayacak ve ona göre aracını kullanacaktır. Hızlı gidiyorsa yavaşlayacak, yolun kenarı ile arasına mesafe koyarak gidecektir. Bu sayede olası trafik kazaları en aza inecektir.

Bir diğer konu ise bastonun ucudur. Birçok baston ucu çeşidi bulunmaktadır. Dönebilen, hareketli baston uçları yoldaki taş, çukur gibi engellere takılmadan fakat bastonu kullanan kişinin orada bir engel olduğunu anlayabileceği şekilde tasarlanmıştır. Anı zamanda sabit uçların da engellerden kolaylıkla kurtulabileceği şekilde tasarlanmış olmasından dolayı benzer fayda sağlamaktadır.

Bu sebepledir ki yukarıda da yazdığım gibi  her beyaz renkli baston görme engellilerin kullanabileceği beyaz baston değildir.

Şu anda ülkemizde orjinal ve kaliteli beyaz baston satan çok az yer var. Bu yazımı yazarken yaptığım araştırmalarımda Engelliler Marketi isimli bir siteye denk geldim. Gerek baston çeşitliliği, gerekse herkesin bütçesine uygun fiyatları ile dikkatimi çekmeyi başardı.

Birçok sitede fahiş fiyatlarla gördüğüm bastonlar kalitesine ve kullanım amacına göre 32 liradan 6000 liraya kadar değişen fiyatlarda.

Benim size tavsiyem eğer tanıdığınız veya yakınlarınızda yaşayan maddi durumu iyi olmayan bir görme engelli varsa bu site üzerinden ona hediye olarak bir beyaz baston alabilirsiniz. Aynı zamanda iyi bir geliriniz varsa ve hayır işlemek istiyorsanız görme engellilere yardım eden birçok dernek mevcut. Bu siteden toplu şekilde beyaz baston satın alıp bu derneklere ihtiyacı olana verilmesi şartı ile bağış yapabilirsiniz.

Beyaz Baston ve aksesuarları sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve ihtiyacı olana bir nebze yardımı dokunabilecek bir içerik sağlamışımdır. Engelliler Marketi üzerinde gördüğüm faydalı ürünleri de ilerleyen zamanlarda sizinle paylaşarak bu konuda insanların bilinçlenmesine yardımcı olmaya çalışacağım.

Allah’a emanet olun…

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen Yorum Yapın
Buraya isminizi yazın